Aktualności

Toruń miasto turystyczne i piękna starówka


Toruń miasto turystyczne i piękna starówka

Gród Kopernika reklamowany jest hasłem „Gotyk na dotyk”. Słowa te mówią nam, że w Toruniu możemy z bliska oglądać średniowieczną architekturę i stare, niezwykle cenne zabytki. Sama starówka miasta to unikatowy zbiór historycznych budowli, wpisanych na słynną listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto też wiedzieć, że w Toruniu są świetne włoskie restauracje. Tak, odkrywanie tajemnic tego miasta to prawdziwa przyjemność!

 

Atrakcje Torunia

Przewodnicy wycieczek trasę zwiedzania rozpoczynają najczęściej od pomnika Mikołaja Kopernika, który znajduje się przed Ratuszem Staromiejskim.  Najsłynniejszy polski astronom trzyma w ręce astrolabium, a jego postać odziana jest w powłóczystą togę profesorską. W tym charakterystycznym miejscu starówki dobrze jest zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Każdy, kto je będzie oglądał, od razu zorientuje się gdzie byliśmy. W salach pobliskiego Ratusza mieści się Muzeum Okręgowe, będące jednym z największych i najstarszych muzeów w Polsce. Placówka może poszczycić się  bogatą kolekcją sztuki gotyckiej, biżuterii oraz malarstwa polskiego.

Osiołek

Dużym zainteresowaniem dzieci cieszy się osobliwy osioł-pręgierz, którego wykonano na wzór tego, który w XVII w. stał na rogu ul. Żeglarskiej i Szerokiej. Kiedyś musieli siedzieć na nim żołnierze straży miejskiej, którym zarzucono jakieś przewinienia. Skazaniec stawał się pośmiewiskiem przechodniów i dodatkowo cierpiał ból z powodu siedzenia na ostrej krawędzi uprzęży osiołka. Niedaleko od starówki znajduje się miejsce, gdzie serwuje się świetną włoską kuchnię. Stare Metropolis to restauracja Toruń w której można naprawdę dobrze zjeść i nabrać sił na dalsze zwiedzanie!

Gotyckie kościoły

Wśród kościołów Torunia największym i najznamienitszym jest Katedra Świętego Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, do której dojdziemy ul. Żeglarską. Najstarsza z toruńskich świątyń kryje w sobie niezliczone zabytki sztuki sakralnej, jednym z nich jest potężny Tuba Dei będący największym dzwonem średniowiecznym w Polsce. Kolos waży ponad 7 ton i ma 2,27 m średnicy. Innymi monumentalnymi kościołami jest ten p.w. Świętego Jakuba oraz p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Żywe Muzeum Piernika 

Toruń słynie ze wspaniałych pierników. Warto poznać historię tradycji wypieku tego smakołyku. W Żywym Muzeum Piernika goście  mogą nie tylko oglądać statyczne eksponaty, lecz także biorą udział w pieczeniu słynnego toruńskiego specjału z użyciem metod stosowanych w XVI w. Uczestnicy warsztatów własnoręcznie przesiewają mąkę, dodają przyprawy i mieszają składniki. Na koniec wycinają kształty i pierniki trafiają do pieca. Gotowe słodkości można sobie zabrać na pamiątkę. Warto wspomnieć, że pierniki z Torunia były cenione nie tylko za smak, ale i za wymyślne kształty. Były wśród nich m.in. herby, karety figury zwierząt, panien i kawalerów. Takie kunsztowne dzieła trafiały do najznamienitszych gości Torunia, wśród których byli królowie i magnaci.

Gdzie zjeść w Toruniu?

Po długiej eskapadzie każdy nabiera apetytu. Stare Metropolis to restauracja Toruń, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednych turystów. W gościnnych, gustownie urządzonych wnętrzach tej włoskiej restauracji czas upływa wesoło i bardzo miło. W lecie czynne są ogródki, gdzie można się delektować posiłkiem na świeżym powietrzu.

Wśród sztandarowych dań Starego Metropolis jest wypiekana w piecu opalanym drewnem pizza i znakomite specjały z ręcznie wyrabianym makaronem w roli głównej. Szczególnie polecić można Czarne Spaghetti z kiełbasą Chorizo i sosem pomidorowym. Poznaj ten super smak!

 

Restauracja w Toruniu - centrum Toruńskiej starówki
POWRÓT

Kontakt

Logo stare metropolis

Menager

503 097 060
jola@staremetropolis.pl

Kierownik-ul. Łazienna

Stare Metropolis

ul. Łazienna 26

87-100 Toruń

512 196 310

Kierownik-ul. Podmurna

Stare Metropolis

ul. Podmurna 28

87-100 Toruń

530 741 653

Dane adresowe firmy
Metropolis Sp. z. o.o.
87-100 Toruń ul. Podmurna 28
NIP 956 20 29 373

 

 

 

Zamówienia na wynos z ODBIOREM osobistym 

  • 512 196 310
  • 530 741 653 

 

  

 

 

Menager

Rezerwacje grupowe


jola@staremetropolis.pl

 biuro@staremetropolis.pl

 

 

 

 

 

 

Biuro

Poniedziałek - Piątek 9.00 - 17.00

biuro@staremetropolis.pl

tel. 56 621 04 05

kom. 731 089 675